Już jakiś czas temu przyjęło się, że książki z gatunku science fiction lub fantasy nie trafiają do mainstreamu, jeśli chodzi o nagrody. Sprzedają się dobrze, mają swoich wiernych fanów, zdobywają gatunkowe wyróżnienia, jednak to wszystko… Jakkolwiek taka lektura nie byłaby dobra, nie zostanie zauważona czy też szerzej wspomniana na większym forum. Dlatego też spore zaskoczenie wywołał fakt, że tegorocznym zwycięzcą Nagrody Nike okazał się twórca fantastyki. Co prawda wyróżniona książka Radka Raka nie jest stuprocentowym reprezentantem gatunku, ale trzeba zauważyć, że Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli – TaniaKsiążka motywy fantastyczne posiada. I to w dużej ilości.

Opowiedzenie mitu na nowo

Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli to książka, w której znajdziemy mnóstwo gatunkowych przesłanek. Z jednej strony zapowiada się na powieść historyczną (próba opowiedzenia mitologii galicyjskiej na nowo), z drugiej fakty przeplatają się tutaj z literacką fikcją. Radek Rak robi to celowo. W życiorysie Szeli, czyli chłopskiego przywódcy do dzisiaj więcej jest dziur, aniżeli jasnych i klarownych prawd. Autor więc miał tutaj szerokie pole do popisu. Bez przeszkód mógł na nowo opowiedzieć ówczesną rzeczywistość, niegdysiejsze wydarzenia. I tak też robi. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli to także lektura z dużą dozą humoru, ironii, erotycznych napięć, ale i bólu, mroku czy braku nadziei.

Miejsce urodzenia a nasze późniejsze życie

Radek Rak próbuje w trakcie snucia swojej magicznej opowieści, odpowiedzieć na pytanie, czy miejsce naszego urodzenia jest w stanie zdeterminować nasze późniejsze życie. Pisarz nie próbuje znaleźć odpowiedzi dosłownej, mocnej, raczej, poprzez narrację, próbuje zachęcić czytelnika do poszukiwania własnej drogi. Dzięki temu Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli można interpretować wielorako. Każdy odbiorca znajdzie w tej mityczno-prawdziwej opowieści coś innego. Radek Rak nie boi pokazać się jak okrutny jest świat – bez różnicy czy ten wyjęty z – minionej lub teraźniejszej rzeczywistości – czy ten wprost ze świata mitów i legend. Życie jest niesprawiedliwe, myślimy tak, jak myślą inni, których trzymamy w swoim otoczeniu. Niemniej jednak autor widzi w tym wszystkim światełko nadziei – i dlatego też finał książki raczej koi serce niż wywołuje niepokój. Warto przeczytać, nie tylko ze względu na wyróżnienie Nike

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com